Вебінар «Сприяння становленню громадянського суспільства та вивчення єврейської історії з допомогою цифрових технологій»

Минулими вихідними у Чернівцях пройшов міжнародний семінар під назвою «Сприяння становленню громадянського суспільства та вивчення єврейської історії з допомогою цифрових технологій». Через пандемію вірусу COVID-19 семінар проводився у онлайн-форматі. Тож місце проведення заходу лише умовно називалося «Чернівці», але далеко не випадково.

Бо першопочатково семінар, ініційований Інститутом єврейської історії «Центропа» з м. Гамбург (ФРН), планувалося провести у традиційній формі «живого» спілкування  ще в березні цього року саме у Чернівцях. Однак запровадження карантинних обмежень в Україні та закриття кордонів для подорожей між країнами перекреслило ці плани: захід спочатку відклали до осені, а потім вимушено перевели у все більш звичний для наших непростих часів інтернет-формат.

За задумом організаторів, «вебінар» (себто онлайн-семінар), цільовою аудиторією якого стали вчителі з різних країн світу (Україна, Молдова, Польща, Німеччина, Італія) проводився як завершальний елемент великого міжнародного проекту, що тривав впродовж 2019 року і мав на меті створення багатомовної віртуальної аудіо-прогулянки (аудіо-гіду) «єврейськими» Чернівцями та «єврейським» Кишиневом. Фінансування проекту забезпечили Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини та Вишеградський Фонд.

Оскільки створення аудіо-гіду можливе лише за наявності місцевого наративу, у якості одного з локальних партнерів проекту Центропою був обраний Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини, що є для нас, безумовно, виявом визнання нашої багатолітньої праці на ниві вивчення та музеєфікації єврейські історії нашого міста і краю.

Для реалізації задуманого наш музей відібрав 15 найбільш цікавих єврейських історичних об’єктів та місць, які найбільш повно висвітлюють єврейську історію Чернівців ХІХ – першої половини ХХ століття, та підготував відповідні історичні довідки. Останні були доповненні свідченнями очевидців із власної колекції Інституту «Центропа», яку він скурпульозно збирав впродовж тривалого часу, записуючи спогади євреїв в багатьох країнах світу, у тому числі вихідців з нашого міста.

Підготовлені і відредаговані багатьма фахівцями спеціальні тексти були зрештою озвучені різними голосами і записані у формі аудіо-файлів. За запис україномовних текстів відповідала громадська організація «Центр студій політики пам’яті та публічної історії ‘Мнемоніка’» з м. Рівного, яка є визнаним авторитетом у царині дослідження і меморалізації єврейської історії Рівненщини.

Систематизовані за різною тематикою аудіо-файли були розміщенні на спеціально-створеній онлайн-платформі. Для кращого їх сприйняття і орієнтації у місті розробники ресурсу створили спеціальну інтерактивну мапу, а також підв’язали до кожної локації історичні та/або сучасні фото.

Створена у такий спосіб віртуальна аудіо-прогулянка, що отримала назву «Trans.History», є чудовим і зручним для використання джерелом інформації про минуле Чернівців для усіх, хто ним цікавиться, незалежно від країни проживання.

Але, за задумом ініціаторів проекту користувачами аудіо-гіду мають бути не тільки туристи, науковці та нащадки великої чернівецької єврейської діаспори по всьому світу, але й також учителі. Адже нині цифрові технології стали невід’ємною частиною освітнього процесу у школах, а самі школярі, здається,  краще сприймають інформацію, подану у різноманітних новітніх мільтимедійних форматах.

Власне, щоб познайомити вчителів різних країн із аудіо-гідом та іншими освітніми продуктами і мультимедійними інструментами Інституту «Центропа», й був проведений вищезгаданий вебінар. У ньому взяли участь понад 60 учасників – педагогів та представників різноманітних громадських організацій.

З програмою семінару можна ознайомитися тут: 

Для офіційної презентації аудіо-гіду його розробниками був підготовлений спеціальний промо-відео-ролик, який ми пропонуємо і Вашій увазі.

А щоб здійснити віртуальну прогулянку єврейськими Чернівцями з допомогою аудіо-гіду «Trans.History» потрібно зайти на ресурс https://audiowalks.trans-history.org/

Планується, що в майбутньому доступ до нього можна буде отримати також й на сайті нашого музею.