Невідома Буковина: класик єврейської літератури, якого порівнювали з Езопом

Від Театральної площі до вулиці Університетської пролягає сьогодні невеличка вулиця імені Еліезера Штейнбарга. До 1918 року вона іменувалася Heinegasse, до 1940-го – Lascar Lucia, за радянських часів – Івана Котляревського. У 1992 році їй було присвоєно сьогоднішню назву, а на будинку № 19 встановили меморіальну дошку з написом: “В цьому будинку 1919-1932 рр. жив відомий єврейський письменник Еліезер Штейнбарг”. Його порівнювали з Езопом. Він написав понад 500 байок.

Еліезер Штейнбарг народився 18 травня 1880 року в місті Липкани Хотинського повіту Бесарабської губернії в родині небагатого єврейського крамаря. Із дитинства хлопчик виявив неабиякі здібності до навчання. Він успішно закінчив хедер (єврейську початкову школу), самостійно вивчав російську та німецьку мови. Пізніше викладав ідиш та іврит у місцевих школах, брав участь у створенні підручників. Писав невеличкі оповідання, казки, п’єси, байки, які друкувалися на сторінках місцевої періодики.

У 1919 році на запрошення єврейської педагогічної громади Буковини Еліезер Штейнбарг переїжджає до Чернівців. Він очолює Раду директорів єврейських шкіл міста, організовує при Єврейському домі Шкільний союз і дитячу школу для вивчення ідиш. У 1921 році видає для дітей свій знаменитий буквар під назвою “Алеф-Бейз” з ілюстраціями талановитого художника Артура Кольника.

У березні 1932 року Штейнбарг помер через невдалу операцію. Проводжати його в останню дорогу прийшли тисячі людей. Такого похорону удостоювалися тільки найвідоміші чернівчани. На надгробному пам’ятнику висічено на ідиш рядки з його відомої байки “Молоток і шматок заліза”: “Сумно, діти, на цьому широкому, великому світі, гірко! Так давайте хоч байкою насолодимося”.

Невідома Буковина: класик єврейської літератури, якого порівнювали з Езопом

Еліезер Штейнбарг залишив після себе сім томів драм та віршів, два томи байок. Його твори перекладені на румунську, португальську, німецьку, російську, англійську мови. Вони видавалися в Бухаресті, Яссах, Буенос-Айресі, Тель-Авіві, Монтевідео, Нью-Йорку.

Джерело – “Молодий буковинець”.