Невідома Буковина: учень Фрейда, що передбачив прихід Гітлера до влади

Виповнилося 122 роки від дня народження одного з основоположників європейської школи психоаналізу Вільгельма Райха (1897-1957). Його ідеї та розробки випереджали час на багато років наперед. Зокрема він розробив спеціальні акумулятори для лікування астми, раку, епілепсії.

Вільгельм Райх народився 24 березня 1897 року в Добринівцях на Заставнівщині в забезпеченій єврейській родині. Згодом сім’я переїхала в Южинець, де батько орендував маєток.

Вдома розмовляли лише німецькою. Маленькому Вільгельму забороняли спілкуватися і гратися з місцевими українськими та єврейськими дітьми. Він був дуже прив’язаний до своєї мами, яку просто боготворив. Цецілія Ронігер була надзвичайно вродливою жінкою, але мусила у всьому підкорятися чоловікові – запальному та ревнивому. Не витримавши його жорстокості, вона наклала на себе руки. Син дуже важко пережив цю втрату. Згодом помер від туберкульозу батько. І в 17 років Вільгельм залишився сиротою. Після закінчення гімназії він повернувся господарювати на ферму, але почалася Перша світова війна. Родинний маєток зруйнували російські солдати. Юнак вступив до австрійської армії, воював в Італії.

У 1918 році Райх став студентом Віденського університету. Молодий 25-річний лікар заснував у Відні клініку, де обіймав посаду віце-директора. Згодом став директором першого в Австрії наукового інституту психоаналізу і викладав у ньому. Він був клінічним асистентом доктора Фрейда і одним із найталановитіших його послідовників. Але стосунки учня і вчителя розвивалися не безхмарно. Розрив між Фрейдом і Райхом був досить скандальним. Вільгельма навіть виключили зі спілки психоаналітиків.

Досліджував життєву енергію

Свою найвідомішу книгу “Фашизм і психологія мас” Райх написав ще до того, як Гітлер прийшов до влади. Вчений поставив діагноз усьому людству – це справді щось виняткове. “Фашиста треба шукати не в німцях, а в будь-якій маленькій людині. У самому собі, – зробив висновок Райх. – Ми не усвідомлюємо свого фашизму.

Ненависть до будь-якої категорії людей чи нації вже є ознакою фашиста. Це означає, що іншого не прирівнюють до себе, що в ньому менше душі, життя, прав, гідності”. За Райхом, дуже часто політична риторика в своїй основі є фашистською, навіть коли про це і не думають:

“Вони обіцяють тобі не особисту, а національну свободу, не власну значимість, а національну велич. Вони не кажуть жодного слова про самоповагу, зате сурмлять в усі сурми про необхідність такої поваги до держави. Оскільки поняття “особиста свобода” і “власна значимість” втрачають для тебе будь-який зміст, то гасла “національної волі” та “національних інтересів” приводять тебе в такий же захват, який відчуває собака, коли кинути йому кістку”.

Коли в 1933 році до влади прийшов Гітлер, Райх був змушений покинути Німеччину і переселитися до Данії. Згодом він перебрався до Швеції, потім – до Норвегії. В Осло вчений проводить свої біологічні та психологічні досліди, за що його починають цькувати, критикують у пресі.

Невідома Буковина: учень Фрейда, що передбачив прихід Гітлера до влади

У 1939 році Райха запрошують до США. У Нью-Йорку він займався розробкою власної теорії і методики лікування різних хвороб за допомогою концентрації оргонної енергії. Для цього розробив спеціальні акумулятори і застосовував їх для лікування астми, стенокардії, раку, епілепсії, перевтоми та інших хвороб.
Рішенням суду вченому заборонили випускати органні акумулятори, але він продовжував це робити. Тоді його ув’язнили на два роки, а шість тонн паперів із результатами досліджень спалили. Райх помер у в’язниці від серцевого нападу за вісім днів до звільнення 3 листопада 1957 року.

Його архіви в США відкрили тільки через півстоліття. А його вчення використовують нині не лише у медицині, а й у соціології, філософії.

Джерело – “Молодий буковинець”.