Шановні друзі, гості нашого сайту!
Цими днями виповнюється 30 років з утворення однієї з перших та найдієвіших в Україні та на пост-радянському просторі єврейських громадських організацій – Ваад України (Асоціація єврейських організацій та громад України).
Ми щиро раді привітати наших друзів, колег, соорганізаторів нашого музею та надсилаємо їм вітального листа на ім’я співпрезидентів Вааду п. Йосифа Зісельса та п. Андрія Адамовського.
Вельмишановний пане Йосифе!
Вельмишановний пане Андрію!
Шановні співробітники Асоціації єврейських організацій та громад України!
Прийміть найщиріші вітання з нагоди 30-річчя заснування Вашої організації, до діяльності якої пощастило бути причетним й нам, невеликій команді Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини.
Ваад України з’явився на світ на хвилі суспільно-політичних перетворень в СРСР початку 1990-х років за декілька місяців до офіційного відродження незалежної України, й своєю активною діяльністю, безкомпромісною суспільною позицією, безумовно, наблизив цю переломну історичну подію. Як неурядова і некомерційна організація, ВААД швидко перетворився на потужний центр громадянської активності, на впливовий голос молодого українського суспільства і, таким чином, сприяв утвердженню в нашій країні ідеалів демократії, міжнаціонального і міжконфесійного миру та злагоди.
А ще Ваад – це потужна школа громадянського лідерства, яка за час свого існування підготувала і виховала не одне покоління громадських активістів, менеджерів суспільних проектів і програм й просто активних громадян, справжніх патріотів України незалежно від їх національного походження.
Незаплямована репутація Ваад’у як авторитетної інституції громадянського суспільства є нині запорукою того, що з її думкою рахуються, а часто просто змушені рахуватися, як в Україні, так і поза її межами. Безумовно, не усім до вподоби категоричність і незалежність у діях і судженнях її лідерів. Але думаюча більшість звикла чути від них слово правди, якою б непростою вона не була. Правди, яка допомагає суспільству не збитися на манівці в умовах політичної кон’юнктурщини і моральної деградації.
Тридцять років на передовій суспільно-політичних процесів в Україні – таким бачиться з Чернівців Ваад та його внесок у новітню історію.
Але для нас Ваад – це, насамперед, величезна кількість ініціатив, програм і проектів в царині єврейської культури і історії, збереження єврейської культурної спадщини, відновлення єврейських некрополів, створення осередків єврейської освіти, підтримка єврейських громад тощо.
Саме в рамках однієї із таких ініціатив 2008 року в Чернівцях й був створений Музей історії та культури євреїв Буковини, за що ми та дуже багато чернівчан щиро вдячні Ваад’у та його керівництву. А тим часом наше місто вже в очікуванні успішної реалізації ще одного дуже амбітного і важливого з точки зору формування політики пам’яті проєкту – створення Меморіально-музейного центру Буковинського єврейства на базі будівлі Бейт Кадишин.
Тридцять років у випадку Ваад’у – це, безумовно, привід гордитися зробленим. Але це й також хороша нагода глянути у майбутнє, яке несе українському суспільству загалом і українському єврейству зокрема нові непрості виклики. Ми переконані, шукати адекватні відповіді на них буде набагато простіше у компанії чудових людей, згуртованих під дахом Ваад’у, об’єднаних ідеями і духом Ваад’у, а також розумінням необхідності практичного застосування найголовнішого, як на наш погляд, принципу традиційного єврейського світогляду: «Тікун Олам» – виправлення світу.
Тому ми від щирого серця бажаємо Ваад’у процвітання, а усім «ваадівцям», колишнім і теперішнім, міцного здоров’я, наснаги і творчої енергії.
Мазел Тов до 120-ти!
З повагою,
Микола КУШНІР, директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини,
Анна ЯМЧУК, менеджер з музейних програм та з роботи із громадськістю.