Шановні друзі!
2020 рік, який поволі добігає свого кінця, був позначений для теперішніх і колишніх чернівчан та буковинців у всьому світі кількома важливими ювілеями. Насамперед йдеться про 100-річчя від дня народження видатного німецькомовного поета Пауля Целана, яке було відзначено у листопаді. На жаль, через пандемію корона-вірусу масштаб святкування був не таким, як того багато-кому хотілося. Від деяких заходів довелося відмовитися. Інші – були переведені у онлайн-формат.
За цим усім майже непомітно пройшов інший ювілей – 100-річчя перемоги футбольного клубу «Маккабі Чернівці» у першому регулярному чемпіонаті міста з футболу 1920 року. Помилятиметься той, хто скаже, що цей історичний факт не вартий уваги. Адже насправді це була знакова подія не тільки в історії єврейського, але й усього буковинського спорту. Також вона була відображенням тодішньої соціально-культурної та суспільно-політичної ситуації у Чернівцях міжвоєнної доби.
І в сьогоднішніх Чернівцях, і, особливо, у світі про ту подію пам’ятають. Саме завдяки цій пам’яті й народився німецько-український проєкт, метою якого є стимулювання історичного та міжкультурного діалогу, утвердження у суспільстві інклюзивної культури пам’яті, а також зміцнення співпраці між німецькими та українськими організаціями. Ініціатором проєкту виступила Єврейська громада м. Дюссельдорф, а її українським партнером став наш музей, який уже декілька років поспіль співпрацює із містом на Рейні в рамках ширшого проєкту під назвою «Вчимося пам’ятати».
Перший із цілої низки заходів проєкту, з програмою яких можна ознайомитися тут, відбувся в жовтні цього року в Дюссельдорфі. 30 листопада було презентовано фільм про проєкт.
Уже зовсім незабаром на україномовну публіку чекає наступний цікавий захід. 20 грудня о 12.00 на платформі Zoom відбудеться онлайн-презентація україномовної версії виставки «Диво у Чернівцях», присвяченої історії єврейського фізкультурно-спортивного товариства «Маккабі Чернівці». Програма включає в себе короткі вітальні промови керівництва проєкту, представників Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні, Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини, а також Єврейських громад міст Дюссельдорф та Чернівці. Також передбачається короткий екскурс в історію єврейського спорту у Чернівцях у міжвоєнний період, розповідь про діяльність колишніх чернівецьких «маккабійців» у м. Дюссельдорф після Другої світової війни.
Запрошуємо усіх, кого цікавить ця тема долучитися до нашої онлайн-презентації. Це можна буде зробити за посиланням: https://us02web.zoom.us/j/88692389336
Але спершу просимо вас переконатися, що на Вашому комп’ютері (смартфоні) встановлена найновіша версія Zoom.
До зустрічі в мережі!