Дорогі друзі!
16 грудня – роковини смерті єврейської поетеси з Чернівців Зельми Меербаум. Ця дівчина, чиє життя трагічно обірвалося в юному віці, для багатьох є символом Голокосту на Буковині. Зельму часто називають «буковинською Анною Франк». Альбом з віршами «Квітковий збір», що є свого роду поетичним щоденником Зельми, зробив її ім’я широко відомими у німецькомовному світі.
Наш музей всіляко намагається берегти пам’ять про Зельму Меербаум. Зокрема, копія її поетичного альбому зайняла чільне місце в експозиції нашого музею. Не так давно ми також приймали у себе виставку Центру переслідуваного мистецтва Художнього музею німецького міста Золінґен під назвою «Ти, чи знаєш ти, як кряче крук», яка теж була присвячена Зельмі. Попри це ми переконані, що і доля цієї дівчини, і її щире поетичне слово мають великий дидактичний потенціал. Саме тому цьогоріч за фінансової підтримки Нідерландського Єврейського Гуманітарного Фонду музей зреалізував освітній проєкт «Зельма. Незавершена історія однієї чернівчанки». Одним з його результатів стала невелика он-лайн виставка, яка може використовуватися під час уроків історії та літератури у школах. https://kadishin.wixsite.com/zelma/он-лайн-виставка
Впродовж 10-ти місяців тривав оголошений нами Конкурс учнівських робіт імені Зельми Меербаум. У листопаді стали відомі імена переможців. З їхніми роботами можна ознайомитися на сайті https://kadishin.wixsite.com/zelma/galerei
Стрижнем проєкту стали семінарські заняття для учнів старших класів, присвячені Зельмі Меербаум. Важливо зауважити, що після консультацій із досвідченими педагогами було вирішено не обмежуватися лише уроками історії. Правильність такого рішення підтвердила успішна апробація літературного семінару, яка пройшла на базі Чернівецької гімназії №1 імені Т.Г.Шевченка. Учні цього навчального закладу поглиблено вивчають німецьку мову. Тож в ході семінару вони могли не тільки читати вірші Зельми в оригіналі, але й також брати участь у дискусії щодо інтерпретацій їх змісту. Історичний семінар пропонував учням можливість поглянути на історію їх рідного міста крізь призму тих випробувань, які випали на долю Зельми, із залученням спеціально підібраних джерел та матеріалів. А щоб заняття були ще цікавішими педагоги розробили для дітей також низку творчих завдань.
Про те, що семінари були професійно підготовлені і проведені, свідчать відгуки самих учнів. Нас такий результат дуже тішить і зобов’язує до щирої подяки на адресу педагогів: Герасим Наталії Павлівни, Карімової Анжели Георгіївни та Фисюк Романи Флоріанівни. Згадані учителі є справжніми професіоналами й завжди прагнуть зробити процес навчання своїх підопічних цікавим та ефективним.
Розроблені семінари відтепер є також частиною постійної освітньої програми нашого музею, яка знову запрацює на повну силу, щойно будуть зняті усі обмеження, запровадженні через пандемію.
Втім пандемія – не привід сидіти, склавши руки. Поки ми підводимо підсумки нашого проєкту Ви можете долучитися до нього. Наприклад, відправивши листівку із цитатою з віршів Зельми Меербаум своїм рідним чи знайомим. Зробити це теж можна, зайшовши на сайт проєкту https://kadishin.wixsite.com/zelma/поштові-листівки . За цифрове втілення цієї ідеї ми дякуємо нашому веб-майстру Галині Хараз (Єрусалим, Ізраїль), яка також фахово виконала усю технічну роботу, пов’язану зі створенням нашої он-лайн виставки.
Ім’я Зельми назавжди увійшло в історію. Її постать, а також оригінальна і щира лірика захоплювала, захоплює і буде захоплювати усіх тих, чиє життєве кредо співзвучне Зельминому: «Я хочу жити. Я хочу сміятись, дітей родити. Хочу боротись, творити, кохати. Я хочу небо на руки взяти…». Візьмімо його й собі на озброєння. Пам’ятаймо Зельму!