Міжнародний діджитал-проєкт «Вимірюючи гетто» стартував у Чернівцях

У столиці Буковини розпочався міжнародний освітній діджитал-проєкт «Вимірюючи гетто: Гродно – Чернівці – Кишинів». Його основні цілі – вимірювання гетто та умов життя єврейського населення в цих трьох містах з 1941 по 1944 рр. за допомогою різноманітних інструментів та відкриття нових доступів до культури пам’яті.

У проєкті беруть участь 20 студентів із України, Білорусі та Молдови. Протягом трьох місяців разом із істориками, мультиплікаторами, представниками громадянського суспільства та експертами з інформаційних технологій вони слухатимуть лекції, а також візьмуть участь в дискусіях, презентаціях, технічних брифах та дослідженнях матеріалів гетто у їхніх країнах. Результати проєкту будуть опубліковані на спеціальному сайті кількома мовами. На цьому ресурсі також будуть розміщені мапи, історичні записи та подкасти, відео- та фотоматеріали, архівні документи з історії гетто.

У зв’язку з пандемічною ситуацією замість запланованої офлайнової зустрічі в Чернівцях перший семінар відбувся 9-11 жовтня онлайн у трьох містах – Гродно, Чернівцях та Кишиневі. Частину подій все ж вдалося реалізувати в офлайновому форматі.

Протягом трьох днів учасники мали нагоду познайомитися з новітніми інструментами, які вони використовуватимуть у своїй роботі у ході проєкту – Google Calendar, Google Drive, Google Classroom. Доцент кафедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Роман Пазюк провів майстер-клас із використання цих платформ, а також ознайомив присутніх із сучасними формами мультимедійної журналістики – подкастами, слайдшоу, кепшн-відео тощо. Особливостями роботи в жанрах інтерв’ю та репортажу поділилась доцентка кафедри журналістики Лілія Шутяк. Зокрема, вона розповіла про те, як потрібно готуватися до розмови, в яких умовах її проводити, а також, як надалі працювати із зібраним матеріалом. Також учасники проєкту мали нагоду побачити, як знімати фото та відео за допомогою дрона. Майстер-клас із роботи з цим гаджетом провів фотограф і відеооператор Олександр Ткачук.

Директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір виступив із доповіддю на тему «Колективна пам’ять та її роль у житті суспільства». У ній він, зокрема, розглянув поняття пам’яті та колективної пам’яті, а також різні підходи до розуміння цих явищ. Згадане поняття він розглянув у історичному контексті, а також звернув увагу на те, як на колективну пам’ять впливають професійні історики й культурологи, звичайні громадяни, державні інституції, тролі та боти, масова культура, релігія тощо. Також він докладно розповів про єврейство в Чернівцях та продемонстрував фото єврейських пам’яток. Присутні обговорили проблеми культури пам’яті, особливості меморалізації Голокосту на території міста й області тощо.

Вчителька чернівецької школи №41 Наталія Герасим зробила презентацію посібника дидактичних матеріалів на тему Голокосту та гетто. Вона ознайомила слухачів із провідними установами, які займаються вивченням цієї теми, а також із комплектом архівних документів, карт і фотографій із вивчення історії Голокосту. Доповідачка продемонструвала відеосвідчення одного з очевидців та обговорила з присутніми те, наскільки історики можуть довіряти подібним джерелам. Спробувати свої знання з історії євреїв вчителька запропонувала присутнім у вигляді діджитал-гри.

Під час третього дня проєкту учасники відвідали колишню територію гетто в Чернівцях у межах екскурсії, яку провів Микола Кушнір. Також вони підвели підсумки роботи та обговорили технічні нюанси реалізації фінальних мікропроєктів.

«Вимірюючи гетто: Гродно – Чернівці – Кишинів» реалізується за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у рамках програми «Розвиток співпраці громадянського суспільства в країнах Східного Партнерства і Росії» #CivilSocietyCooperation.

Фото Максима Козьменка.