Бернард Редер з Чернівців

В одноповерховому будинку на вул. Руській, 31 мешкав відомий американський художник, скульптор, графік і архітектор Бернард Редер (1897-1963). «Усім, чим я є, я зобов’язаний Чернівцям», – так він з гордістю говорив про себе і свою творчість.

Бернард Редер народився в нашому місті в родині власника готелю і вихований був цілковито на єврейській культурі і традиціях. Як окреслила особливості його творчості мистецтвознавець Тетяна Дугаєва: «Предметом його творчості була єврейська міфологія і фольклор, грецька міфологія, Біблія, музичні теми, а також образний світ письменника-гуманіста Франсуа Рабле». Художник дуже тонко відчував місто свого дитинства і згадував згодом: «Ми народились вже сп’янілими від фантазії.

Його молодість співпала з важкими роками Першої Світової війни – у сімнадцятилітньому віці він потрапив до армії. По закінченні війни поїхав до Праги, де навчався в Академії мистецтв. З Європи Б. Редер повернувся до Чернівців, у яких 20-30-ті роки ХХ століття були часом мистецької активності та яскравого творчого піднесення культурних кіл – митців та літераторів. Будучи молодим і готовим до пошуків у мистецтві, він разом із такими відомими живописцями, як Євзебій Ліпецьки, Яків Айзеншер, Артур Кольнік, створили в місті відділ культурно-освітньої організації «Культур-ліга», який проіснував у Чернівцях сім років. За цей час Б. Редер створив 21 надгробний пам’ятник для Руського кладовища. Один із пам’ятників у вигляді стіни з чорного шведського граніту – для президента Чернівецької палати адвокатів, громадського політичного діяча Макса Фокшанера – і до сьогодні стоїть при вході на єврейський цвинтар справа від Будинку Вічності.

У 1930 році він полишає Чернівці. Спочатку митець оселився у Празі, а в 1937 році переїхав до Парижа Там відбулася його зустріч із відомим скульптором Арістодом Майолем, яка мала значний вплив на його творчість. Їхня дружба тривала багато років. Складні історичні події торкнулися і долі Б. Редера. В 1940 році виставив у Wildenstein галереї в Парижі проте в тому ж році всі його твори були знищені нацистами. Б. Редер змушений був тікати з Парижа і Майоля забезпечив йому та його дружині прохід, щоб переїхати в Іспанію, де він був ув’язнений за нелегальний в’їзд. Після звільнення разом із дружиною відправились в Гавану на Кубі, де творчість Редера вплинула на багатьох художників.
В 1943 році перебрався до Нью-Йорка, але в 1945 році був паралізований серйозною хворобою і сконцентрувався на гравюрі на дереві та кресленні.

Отримав Б. Редер американське громадянство в 1948 році.
Бернард Редер виставлявся на 3-му Міжнародному скульптурному інтернаціоналі, що проходив у Філадельфії в 1949 році, і є одним із 70 скульпторів на фотографії зробленій там.
Його регулярно демонстрували в Whitney Museum of American Art і показували в Музеї мистецтв Філадельфії в 1949 році. У 1954 році Б. Редер вирушив до Італії, щоб скульптури в Римі та Флоренції. У 1956 році його влаштували на виставці в галереї «Galleria d’Arte Moderno L’Indiano», Флоренція, якій було приділено багато уваги та заслуги від історика мистецтва Джона Ревальда. У 1961 році він отримав персональну ретроспективну виставкову виставу в музеї Відні, і вперше за всю свою історію музей присвятив одному своєму художнику три поверхи.

1962 року за видатну діяльність його прийняли у члени Американської академії мистецтв і літератури. Нині твори Бернарда Редера є у кращих музеях світу і їх регулярно виставляють на продаж на найпрестижніших світових аукціонах.

Бернард Редер помер у 1963 році в Нью-Йорку. Його останні чотири роки були дуже продуктивними, він створив понад тридцять п’ять бронзових скульптур. Багато з них він створив безпосередньо з воску, використовуючи техніку лиття втраченого воску, яку він вивчив в Італії.

Джерело – Chernivtsi Tourist Information Center