Музей історії євреїв Глухівщини

Під час пандемії та карантину якось непомітно пройшов всесвітній день музеїв. Але тепер, коли країна вже потроху виходить з цього становища, музеї починають відкривати свої двері та приймати гостей. Не всі глухівчани знають, що у їхньому місті, окрім краєзнавчого музею, є єдиний на Сумщині та й на всій Лівобережній Україні музей, який знають у багатьох країнах світу аж до Австралії – це Музей історії євреїв Глухівщини. Музей був створений подружжям Галиною та Михайлом Часницькими у вересні 2003 року на базі єврейської громади «Хаверим» (Друзі). На цей час керівником громади є І.М. Шишко, а керівником музею – М.М. Часницький). Працює музей на волонтерських засадах. Розташований він у колишньому приміщенні «Банку Терещенка». За 16 років роботи в ньому побували гості з 14 країн світу. Залишили свої схвальні відгуки відвідувачі з усієї України.

Серед них академіки з Києва Ю.С.Шемшученко, М.П.Ситник, Я.С.Яцків, М.М.Мосунов, з Харкова О.О.Коноваленко, головний художник Київського театру ім..І.Франка Олександрович-Дочевський, А.Подольський, Ю.Смілянська, Лев Непомнящий з Німеччини, Алла Фішкіна з США, Янпольські з Австралії, професор В.Мезенцев з Торонто (Канада), донька Почесного громадянина Глухова визволителя міста І.М.Рубінштейна Наталя Сидоренко. Побували у музеї всі мери Глухова. Залишила свій автограф та подяку Герой України Ада Роговцева. Євреї у Глухові завжди відігравали значну роль в економічному, політичному та культурному житті міста. У 1912 р. вони складали більш третини населення (з 18 тис. мешканців 6 тис. Були іудейського віросповідання, та ще біля тисячі чоловік мешкали по селах).

У музеї відображено історію міста Глухова та, частково, Сумщини (Сум, Шостки, Конотопа, Кролевця, Бурині, Путивля, Ромен) більш як за сто років. Висвітлюється інформація про видатних діячів Гетьманщини – козацько-старшинський рід єврейського походження Марковичів, відомого письменника, педагога, філософа, цадика ХІХ ст. Л.Д. Цвейфеля, засновника кібуци Кінерет в Ізраїлі Б.Ісраелі (Чорноморського), астрофізика Й.С. Шкловського, художників Савінова та Русакових, політичного діяча Я.Н. Дробніса, який сидів у Глухівській в’язниці і був страчений у 1938 р. На жаль, на теперішній час громада стала невеличкою, але вона відіграє значну роль у культурному житті міста.

Глухівчани пам’ятають перший єврейський захід у місті, який організувала ЦРБ у лютому 2000 року. Це було «Свято книги, історії та культури» євреїв Глухова, яке на дуже високому рівні провела Л.В. Шишко. Потім, у 2004 р., у краєзнавчому музеї була проведена виставка «Євреї Глухівщини – історія та сучасність». Далі було багато цікавих справ, які підтримувала кожна міська влада. Єврейська громада завжди шанувала свої традиції, відзначала свята, запрошувала на них гостей та брала участь у культурних заходах міста. Ми вважаємо, що наш музей є регіональним, бо відтворює історію не тільки Глухівщини, але і частково Сумщини. У нашому музеї можна знайти інформацію про відомих людей, які поховані на єдиному на Сумщині діючому єврейському цвинтарі, якому вже понад 200 років. У рубриках «Никто не забыт, ничто не забыто!», «Человек живет, пока о нем помнят» и «В горниле Великой Отечественной» широко відтворена тематика бойових подвигів глухівчан, Голокосту, Праведників народів Світу та України. Вперше на Сумщині зібрані і показані всі Герої Радянського Союзу області!

За роки існування музей поповнився багатьма експонатами, у т.ч. і раритетними. Серед них Сувої Тори з Глухівської золотоверхої хоральної синагоги, яким вже близько 150 років. Вони були пошкоджені під час Глухівського погрому 1918 року, але збереглися у міському краєзнавчому музеї (Афанасьєва О.І., Онопрієнко О.В.) і були передані нашій громаді. Біля Тори знаходиться указка 1890-1900 рр. для її читання, молитовник 1869 р., подарований Ю.Лушевим (Шостка), прилад для виготовлення маци, в робочому стані (120 років), керамічний посуд 1939 р. з німецькою свастикою зі шпиталю м.Кракова (І.Ошека), фото дітей Глухівського дитбудинку 1925 р., фото медиків земської лікарні з Ф.Пашкевичем 1926 р. тощо. Свого часу схвальні відгуки глухівчан та гостей міста отримала презентація книги М.М. Часницького «Глухов. Евреи. Память жива», яка проходила у міському краєзнавчому музеї. Це був 2009 рік. Гості з Конотопа, Кролевця, Москви, глухівчани оплесками зустріли жіночий ансамбль «Сімха» з Шостки. Все це знімалось Київською програмою «Мазл Тов» (Хай щастить), а потім було показано по ЦТ. Хіба ж забудуть глухівчани та гості міста 2011 рік, коли знову у краєзнавчому музеї звучали єврейська музика, танці та співи від Конотопського ансамблю «Штетл» (Городок) на честь презентації другої книги Часницького «Евреи. Глухов и Сумщина». А ось нещодавно, у 2017 році, працювала персональна виставка календарів «Стежками історії єврейського народу». За допомогою календарів, які автор збирав близько 20 років, присутні могли ознайомитись з єврейськими традиціями, відомими діячами, святами та історією громад всього світу. Україна була представлена оригінальними календарями зі Львова, Києва, Дніпра, Одеси, Харкова, Сум, Глухова, Шостки, Кролевця, Чернігова, Миргорода та Полтави. Потім була міні виставка у Миргороді. Трішки згодом – виставка у Ямпільському краєзнавчому музеї (директор О.І.Тахтай), де були присутні адміністрація району, працівники культури та мешканці міста Ямпіль. Про цю подію писали Глухівська газета «Кур’єр» та Чернігівська «Тхия».

У Глухівській ЦРБ (Т.Привалова, Н.Шубникова) у 2019 році було проведено презентацію третьої книги автора «Мой трагический и героический народ». Серед багатьох привітань з нагоди виходу у світ цієї книги – вітання з Києва від А.Подольського (видавця книги), директора інституту іудаїки Ю.Смілянської, з Чернігова голови єврейської громади С.Г. Бельмана, із Сум директора «БО «Хесед Хаїм» Є. Шерстюк. Книга одержала Диплом Лауреата конкурсу від Союзу воїнів та партизан з Ізраїлю, а також була зареєстрована у Бібліотеці Конгресу США. Хотілося б зупинитися ще на деяких знакових для музею та громади подіях. У нашому місті за ініціативою автора у 2009 році з’явилася вулиця імені Героя Радянського Союзу А.Л.Каплунова, меморіальна дошка на танку Т-34 №221, у 2016 році вулиця з іменем всесвітньовідомого вченого Й.С.Шкловського, а на будинку, де він народився (вул.Спаська, 12) на його честь була відкрита меморіальна дошка. У 2018 році за рішенням міського виконкому були встановлені меморіальні дошки Герою Радянського Союзу, випускнику школи Г.О.Рогачевському на школі №1 (спонсор О. Буйков) та колишньому директору школи №3 М.Г.Мостовому (спонсори – випускники школи 1967 р. Г.М.Єрмоленко та інші). У тому ж 2018 р. за ініціативи М.Часницького та завдяки ідеї В.Гришка визволителю міста командиру танка Т-34 №221 І.М.Рубінштейну був наданий статус «Почесного громадянина міста», а мене було признано «Професіоналом року». 23 червня 2019 року на старовинному цвинтарі був встановлений пам’ятник жертвам погрому 1918 року з іменами 105 осіб, які поховані на цьому ж цвинтарі. Серед них відомий рабин Бера Нохимович Шумяцький та його 62- річний брат, сім’я з 7 осіб Юдкевичів, Самуйлович з сином, гімназисти, учні, підприємці. Ми вдячні Рабину Сумської синагоги Є.Левітанські, представнику Харківського «Джойнта» С.Любарському, директору Сумської БО «Хесед Хаїм» Є.Шерстюк, керівництву міста, голові Шосткинської громади А.Дмитриєву, Ю.Лушеву, В.Белашову, А.Бойку, М.Позняк та всім глухівчанам за участь у мітингу-реквіємі з нагоди відкриття пам’ятника. Про цю подію читачам розповіли газети «Кур’єр», «Тхия» Чернігів, «Хадашот» Київ та «Еврейская панорама» Франкфурт-на-Майні (Німеччина). У 2020 р. з дозволу керівництва міста на кошти єврейської громади вперше на Сумщині була виготовлена та підготовлена для встановлення Меморіальна дошка на честь Праведниці народів світу Г.І.Гридіної (родом із с.Хотминівка), яка під час війни врятувала від загибелі братів Влада та Юлю Плисецьких.
Її прізвище в Ізраїлі у всесвітньовідомому музеї Яд Вашем знаходиться серед 2500 імен Праведників народів світу з України. Незабаром її буде встановлено. На сьогодні у нашої громади та Музею історії євреїв Глухівщини існує одна велика проблема – приміщення ось вже кілька років потребує капітального ремонту та відключене опалення, внаслідок чого руйнуються експонати. Своїми силами ми не маємо можливості вирішити це питання. Єврейська громада та музей з допомогою глухівчан роблять велику справу – відроджують історію рідного краю та докладають зусилля для того, щоб наше місто стало привабливим для туристів. Думаю, що поєднання єврейської тематики та православних історичних пам’яток збільшили б шанс туристичних маршрутів, але цим потрібно серйозно займатися. Працюймо разом, бо чим більше з’являється нових вулиць, пам’ятників та меморіальних дошок відомим землякам, тим цікавішим стає наше місто.
 
Керівник Музею історії євреїв Глухівщини Кавалер ордену «За заслуги» III ст.. Член Національної спілки краєзнавців та журналістів України
М.Часницький.