Элиэзер Штейнбарг — еврейский баснописец и мудрец

18 мая исполняется 140 лет со дня рождения Элиэзера Штейнбарга, которого уже при жизни считали классиком еврейской литературы. Сейчас его называют Буковинским Эзопом.  А его тексты переведены на румынский, иврит, португальский, немецкий, английский и русский языки.

Родился и жил до 39 лет Элиэзер Штейнберг в городе Липканы, Молдова (дата рождения в ряде источников указана 2 марта). С 1919 года он проживает в Черновцах. Со временем он изменил свою фамилию на Штейнбарг: это было ближе к идишскому произношению, и кроме того, он хотел отличаться от своего родственника — известного писателя Иегуды Штейнберга.

(укр.)

У грунтовній публікації  «Еліезер Штейнбарг — наша гордість і наша любов» В. Затуловський  так пише: » Дійсно, у Чернівцях, він потрапив до по-справжньому дружного середовища. Тут гідно оцінили його досвід і знання, його людські якості. Біля нього гуртувалися  шанувальники і знавці ідишу, письменники, художники, творча інтелігенція. До нього тягнулися і діти, і дорослі. Він був ініціативним, добрим, світлим, щедрим, відкритим. він мав талант творця. Він мав талант людини».


Розвиток літературної творчості  також пов’язаний з Чернівецьким періодом. До того часу він мав невелике число публікацій в газетах Молдови. «Можна сказати, що писав і публікував свої тексти він дуже повільно. Перша байка вийшла у 1910 в газеті.»- свідчить дослідник творчості Е.Штейнбарга   співробітник
Єврейського університету в Єрусалимі Моше Лемстер.
Еліезер Овшийович  започаткував новий жанр у єврейській літературі — байку.  У байках Е. Штейнбарг був філософом та поетом і казкарем — у творах для дітей. Неподалік Чернівців є село Виженка, де він був керівником дитячого табору. Там відпочивали діти на той час впливових адвокатів, суддів та прокурорів. Тобто він займався різними речами. Певний період  він вчителював у маленьких містечках. Вже у Чернівцях став головою Федерації єврейських шкільних організацій. Керував чернівецькою філією  Єврейського шкільного об’єднання, заснував театральну студію та дитячий театр. Для учнів Е. Штейнбарг видав букварі на мовах ідиш і іврит, ілюстровані відомими у Чернівцях  художниками Рубіним, Лернером та  Кольником.


У Чернівцях його дуже любили, йому сподобалось це місто. У 1928 році про єврейську    літературу Буковини і про Штейнбарга дізнались Європа. Тоді якраз виповнилося 20 років Чернівецькій конференції з мови їдиш. У місто приїхали письменники з усього світу, вони познайомились з ним. Тоді багато хто сказав, що його байки – це класика високого рівня.

Разом з тим непроста політична ситуація у краї спонукала  Еліезера Штейнбарга прийняти запрошення єврейської громади очолити школу в Ріо-де-Жанейро.  (Не надто проста ситуація у Чернівцях та взаємовідносини між різними течіями : у Чернівцях жили сіоністи, бундисти, комуністи. Між ними точилися постійні протистояння. На відміну від них, він завжди був вищий за це. Тому його і
поважали. Штейнбарг – людина, яка добре знала давні мови, давньоєврейську. І сіоністи, і бундисти, і комуністи вважали його авторитетом, він наче міст між єврейським життям цього міста. Наприклад, буквар давньоєврейською фінансували сіоністи. Видав буквар на їдиш – фінансування від комуністів ).

Гостре запалення апендикса та невдала операція обірвали життя Еліезера Штейнбарга 27 березня 1932 р.

На могилі видатного чернівчанина встановлено надробок. Пам’ятник Еліезеру Штейнбаргу встановлювала вже відома фірма Москалюків. Але сам монумент створив друг поета, відомий художник Артур Кольник.Віталій Олійник, Чернівці. «Чернівецький некрополь).

Вшанування пам’яті письменника, педагога:
* 1988 р. у Чернівцях  створено  Єврейське Культурне Товариство ім. Е.Штейнбарга.
* Іменем письменника названо вулицю та встановлено меморіальну дошку на будинку

* 1999 р.У Кишиневі вийшла монографія  М. Лемстера  » Єврейський байкар і мудрець Еліезер Штейнбарг».
* 2003р. у Тель- Авіві у Будинку єврейських письменників  » Бейт Лейвік» відбувся вечір пам’яті Е.Штейнбарга  за присутності художника Калмана Погара, уродженця Чернівців, особисто знавшого Е.Штейнбарга, племінника  ( сина сестри) Єгошуа ( Єрнеста) Катіна та дослідника творчості М. Лемстера. А ізраїльський професор Дов Садан назвав Е.Штейнбарга «гігантом єврейської мудрості».

Видання творів:
Т. .1,( Чернівці, 1932) вийшов вже після смерті автора (2-е вид. — Бухарест, 1935; 3-є вид.. — Буенос-Айрес, 1949; 4-е — Бухарест, 1955; 5-е — Бухарест, 1973).
2-й том байок Штейнбарга зібраний і виданий в Тель-Авіві в 1956 році.
Цікаві історії для дітей, частина яких увійшла до збірки «Казочки», видані в Чернівцях в 1936 році і в Бухаресті в 1958-му.
Дві інших збірки казок -«Мама і п’ять синів» і «Корова і зозуля вийшли в Монреалі в 1946 р.
У 1969 р в Тель-Авіві було випущено нове зібрання вибраних байок Штейнбарга.

Джерело — Блог відділу краєзнавства Чернівецької обласної наукової бібліотеки імені Михайла Івасюка.