Автор – дослідник Максим Козьменко.
Світ їх запам’ятав як перших. Кожна у своїй царині, кожна зі своїми досягненнями, кожна зі своєю харизмою. Історії цих харизматичних жінок непересічні, неповторні, варто знати. Вони можуть стати натхненними для когось, чи помічними, або й взірцевими. Це історії жінок, які досягли успіху й видерлись на вершину слави й визнання, всупереч законам, нормам і правилам, які побутували ще сотню років тому.
Марія Гольцер – письменниця й журналістка, активістка емансипаторського руху й апологетка експресіоністського стилю.
Вона друкувалася в провідних австрійських та німецьких виданнях, вона відстоювала права жінок. Вона стала жертвою ревнивого чоловіка.
Марія Гольцер народилася 11 січня 1874 року в Чернівцях. Її батько був єврейським банкіром, муніципальним радником, членом рейхстагу, а також письменником. Звали його Леоном Розенцвайгом. Окрім Марії в сім’ї було ще семеро дітей.

Початкову освіту дівчина здобула в рідному місті. У 21-річному віці вийшла заміж за австро-угорського офіцера Йогана Гольцера. Він був старшим за Марію на 8 років.
Подружнє життя в молодят не заладилося одразу ж. Йоган був консервативним, суворим і ревнивим чоловіком, він притримувався традиційних уявлень про роль жінки в суспільстві. «Kinder, Kuche, Kirche» – три «К», з яких повинен був складатися світ жінки.

Проте в Марії було інше уявлення. Були й інші бажання. Її несамовито тягнуло до мистецтва, до письма. Чоловік же не сприймав літературні рвіння дружини як щось серйозне й особливе.
В подружжя Гольцерів народилися троє дітей – Едіт, Рудольф та Гертруда. На початку ХХ століття вони переїхали з Чернівців до Праги. Там Йогану дали ставку в кадетській школі. А Марія поринула в світське життя й долучилася до австрійського жіночого руху. Тоді ж вона видала свої перші статті у віденському журналі «Neues Frauenleben».
Надруковані в журналі статті наповнили Марію впевненістю у своїх силах і дали поштовх для наступних творінь.
З 1907 року розпочала писати есеїстичні твори та оповідання у празькому «Tagblat».

У 1911 році приєдналася до експресіоністського журналу Франца Пфемферца «Aktion». Паралельно почала співпрацю з іменитими газетами Європи – Frankfurter Zeitung, Berliner Tagblat etc.

Того ж року видала єдину прижиттєву книжку зі своїми творами «У царстві тіней душі». Її твори, за описами критиків, стали чудесним прикладом малої прози. Авторка тонко відчувала й прописувала душевні нотки своїх героїв, цим же збагачуючи власні твори різноманіттям персоналізацій.
.w800.jpg)
1914 року сім’я Гольцерів переїхала до Інсбрука. Йогана, який нещодавно вийшов на пенсію майором, знову мобілізували до війська – почалася Перша світова війна. Для кадрового військового це була можливість проявити себе, для патріота своєї імперії – це був обов’язок.
Але у 1918 році війна закінчилася, Австро-Угорська імперія розпалася. Закінчилося й минуле життя для Гольцерів. Більше виконання патріотичного обов’язку від вже полковника Йогана, вірного офіцера Габсбургської імперії, ніхто не вимагав. Він став нікому не потрібним екс-воякою. Його країна зникла. Чоловік впав у глибоку депресію.

Натомість у Марії настало друге життя. Вона з радістю прийняла життя нової Європи, сповнене вольностей і демократії. Журналістка й письменниця вдихнула на повні творчі груди.
Ще під час війни Марія Гольцер симпатизувала соціал-демократичній силі. Вона долучалася до підтримки й гуманітарної допомоги для бідних, голодних, хворих земляків. Така її благодійна робота безперечно дратувала чоловіка.

Колишній офіцер, який втратив свою силу й авторитет, став темною фігурою у світлі своєї активної дружини. Бо Марія була шанована і впізнавана журналістка й письменниця. А ще активістка жіночого руху. Вона не була вже тією Марією, яка повинна сидіти вдома, глядіти дітей, пекти тістечка на кухні, а в світ виходити лише на недільні служби. Йоган втратив контроль над образом дружини.
Злість з часом тільки посилилася. Чоловік не стримував своєї люті й дозволяв собі привселюдно ганьбити Марію, й часто безпричинно.
Піком конфліктів й ненависті між Гольцерами став чорний четвер – 5 червня 1924 року. Після чергової хвилі люті полковник Йоган розстріляв Марію в їхньому помешканні в Інсбруці. Потім застрелив і себе. Трагедії настав кінець.
Ілюстрація – kj-skrodzki.de; wikiwand.com; slideplayer.com; iwm.org.uk; reddit.com; dbs.bh.org.il; amazon.com
Джерело – АСС.