1. Колись до нинішньої вулиці Сагайдачного прилягали три площі: Марійська, Старий ринок та Фонтанна. З часом усі вони зникли.
2. Кілька років тому вулиці Барбюса повернули її стару назву – вул. Синагоги. Вона знаходиться у найдавнішій історичній частині міста. Свою назву отримала від Великої синагоги, яка розміщувалася у будинку №31. Цей квартал здавна називали “Єврейським містом” або “Долішнім містом”.
3. У Чернівцях євреї поселилися ще в XV столітті. На 1941 рік тут проживало до 50 тисяч євреїв. Майже половина з них була розстріляна, загинула в гетто і таборах. Примару міста Траяну Поповичу вдалося врятувати понад 20 тисяч євреїв. У повоєнних Чернівцях мешкало 30-40 тисяч євреїв. Більшість із них наприкінці ХХ століття виїхала до Ізраїлю.
4. Велику синагогу звели 1853 року на місці старої дерев’яної. Вона єдина вціліла після страшної пожежі 1865-го, яка знищила всі навколишні будинки. Відтоді серед євреїв утвердилася віра в те, що Велика синагога є чудодійною. У 1959 році її закрили для молінь і перетворили на фабрику. Розкішний внутрішній інтер’єр знищили, весь комплекс занедбали.
5. На вулиці Синагоги у будинку №29 колись знаходився єврейський шпиталь, який спорудили 1791 року за кошти єврейської громади. Багаті пацієнти платили за себе самі, за бідних вносила плату місцева громада. Головний лікар обов’язково мав бути випускником австрійського університету, доктором медицини, хірургом і бажано магістром акушерства. При шпиталі були будинок опіки для незаможних літніх євреїв, синагога, лазня, цвинтар. За радянських часів шпиталь став міською лікарнею.
6. На площі Пресвятої Марії колись знаходилася одноповерхова мурована міква (рітуальний басейн), яка була надзвичайно важливим об’єктом у житті єврейської громади. Басейн для ритуального купання наповнювався дощовою водою або з Турецької криниці.
7. Турецьку криницю облаштували у 1793 році. Тоді вона називалася “Панською”. Криниця охоронялася сторожем, аби городяни брали воду тільки для пиття та приготування їжі.
Джерело – “Молодий буковинець”.