Бернард Редер – американський митець з Чернівців

У будинку №31, що на вулиці Руській мешкав відомий американський художник, скульптор і архітектор Бернард Редер. Він писав: “Усім, чим я є, я зобов’язаний Чернівцям”.

Народився Редер у нашому місті в родині власника готелю. У 17 років потрапив до армії. Після закінчення Першої світової війни поїхав до Праги, де навчався в Академії мистецтв. Повернувшись до Чернівців, організував тут відділ культурно-освітньої організації “Культур-ліга”, який проіснував сім років.Після цього митець виїхав до Праги, а пізніше – до Парижа.
У 1940 році нацисти знищили всі його твори. У 1943-му Редер перебрався до Нью-Йорка, став членом Американської академії мистецтв і літератури.
Нині роботи Бернарда Редера знаходяться в кращих музеях світу, їх виставляють на найпрестижніших аукціонах.

Джерело – “Молодий буковинець”.

Наша довідка:

Бернард Редер (29 червня 1897 – 7 вересня 1963) – художник, скульптор, гравер, гравер і архітектор. У його творчості відчувався вплив єврейського фольклору, грецької міфології , Біблії, а також Франсуа Рабле.

Редер казав:» Ми народилися вже сп’янілі фантазією”, згадуючи своє життя на Буковині. Син єврейського шинкаря, в 17 років він був призваний в австрійську армію і провів першу світову війну в окопах. Він продовжив навчатися в Академії образотворчих мистецтв у Празі. Працюючи над своїми скульптурами у вільний час, він заробляв на життя виготовленням цвинтарних пам’ятників. У 1935 році пройшла його перша персональна виставка в галереї Манеса, в Асоціації художників у Празі. Ця виставка викликала фурор і широко висвітлювалася в газетах Праги, Парижа,Відня і Базеля. Більшість скульптур були продані.

Два роки по тому, в 1937 році, він переїхав до Парижа і потоваришував зі скульптором та живописцем Арістідом Майолем. У 1940 році він виставив свої роботи в Wildenstein галереї в Парижі. Пізніше в тому ж році Редер був змушений тікати з Парижа, щоб врятуватися від нацистів, і Майоль забезпечив виїзд для нього і його дружини, щоб вони змогли перебратися до Іспанії. Там Редер був ув’язнений за незаконне проникнення. Після звільнення вони вирушили в Гавану, Куба, де Редер вплинув на багатьох художників.

Всі роботи в його Паризькій студії згодом були знищені німцями.

Редер прибув до Нью-Йорка в 1943 році, але в 1945 році він був частково паралізований внаслідок серйозного захворювання, і більшою мірою зосередився на гравюрах і малюнках. Він став американським громадянином у 1948 році.

Роботи Редера виставлялися на 3-й Міжнародній виставці скульптури, яка відбулася у Філадельфії в 1949 році.

Він регулярно демонстрував свої твори в музеї Уїтні і був показаний на виставці Музею мистецтв Філадельфії в 1949 р. У 1954 р. Редер відправився до Італії , щоб ліпити в Римі і Флоренції. У 1956 році пройшла його персональна виставка в Galleria d’arte Moderno L’indiano, Флоренція, яка отримала велику увагу і визнання. У 1961 році він провів персональну ретроспективну виставку-шоу в музеї Уїтні, і вперше в своїй історії музей присвятив три поверхи експозиції творам одного художника.

Бернард Редер помер в 1963 році в Нью-Йорку. Останні чотири роки його життя були дуже плідними, він створив понад тридцять п’ять бронзових скульптур. Багато з них виконувалися безпосередньо у воску з використанням лиття за спеціальною технікою, яку він вивчив в Італії.

Джерело – Wiki